Sakho vil vende tilbage til PSG
Liverpools sommerindkøb, midterforsvarer Mamadou Sakho, afslører, at han har planer om at vende tilbage til PSG i fremtiden.
Mamadou Sakho blev købt af Liverpool på Deadline Day fra nyrige PSG. Den bomstærke midterforsvarer har spillet sine første to kampe for Merseyside-klubben i mod henholdsvis Swansea og Southampton. Middelmådige præstationer har det rystet af sig, men eks-PSG-spilleren har formentlig brug for tid, før han rammer topformen og kender til spillestilen.
Den blot 23-årige Sakho har tilbragt hele sin tid som fodboldspiller i PSG. Lige siden barnsben har Sakho været inkarneret PSG-fan, og Liverpool er første skridt væk fra hovedstadsbyen Paris.
Sakho vendte hjem til Paris i denne weekend for at overvære klubbens storkamp mod Monaco, og inden kampen afslørede midterforsvareren, at barnsdomsklubben endnu ikke er et overstået kapital for ham.
– Jeg er meget stolt over at komme her i aften (i går, søndag red.). Jeg husker, da jeg var ung, at jeg sad oppe på tribunen for at se PSG spille, udtalte Sakho til Sky Sports, og tilføjede:
– Nu har jeg ændret retning.
– Min historie med PSG er ikke ovre endnu, afsluttede en følelsesladet Sakho.