Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Saints: Tror ikke på Townsend

29.08.2014 Kl. 13:08
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Der har været brandudsalg hos talentfabrikken Southampton, der blandt andet har solgt profiler som Luke Shaw, Adam Lallana, Dejan Lovren og Rickie Lambert, men flere erstatninger er også kommet ind ad døren på St. Mary's.

Et af de mest varme navne hos manager Ronald Koeman er den engelske målfarlige kantspiller, Andros Townsend, og hidtil har klubben fra den engelske sydkyst fået afvist to bud på landsholdsaspiranten fra Tottenham. Derfor tror den hollandske manager heller ikke længere på, at et skifte er i kortene.

– Det er svært at tale om, for han er en af spillerne, der står øverst på vores liste, men det er en kompliceret og svær handel, og jeg forventer ikke gode nyheder på den front, forklarede Koeman forud for morgendagens opgør mod West Ham, inden han dog afsluttende åbnede døren på klem. 

– Du kan aldrig sige aldrig for sådan er fodbold, sluttede hollænderen.

Southampton har blot hentet et enkelt point hidtil i ligaen efter et nederlag til Liverpool på Anfield, og et enkelt point i hjemmekampen mod West Brom. 

Annonce