Særlig besked gjorde venskabskamp helt speciel for Schmeichel
For Peter Schmeichel blev venskabskampen mellem Danmark og England i maj 1990 meget mere end en træningskamp.
Den daværende Brøndby-målmand havde nemlig fået noget af en besked inden kampen på Wembley.
– Min første kamp der var mod England, og mellem min eftermiddagslur og måltidet op til kampen blev jeg fortalt, at Manchester United havde budt på mig, siger Schmeichel til FourFourTwo.
– Jeg gik ind til kampen med det i baghovedet, og det var en fantastisk oplevelse for mig – jeg synes, at jeg spillede godt.
United var Schmeichels favoritklub som barn. At spille for klubben var en drøm for ham, og derfor endte venskabskampen mod England med at være helt særlig for keeperen.
Gary Lineker scorede på Schmeichel, England vandt 1-0, og det blev ikke til nogen transfer i løbet af sommeren. Men året efter venskabskampen fik danskeren sit skifte til Old Trafford.
– Jeg tror ikke, at mange mennesker har haft en venskabskamp, der har haft den vigtighed og er blandt de bedste, du nogensinde har spillet. Det er ret mærkeligt, men sådan er det for mig, fortæller i dag 60-årige Schmeichel.
Også Liverpool, QPR, Newcastle og West Ham viste interesse for den danske målmand, der skulle blive en af de største i Premier Leagues historie. 292 kampe og fem mesterskaber nåede han alene for United. Senere spillede han også for Aston Villa og Manchester City.



















