
Sådan vil Carragher straffe Manchester City
Jamie Carragher er slet ikke i tvivl om, hvad der skal ske med Manchester City efter klubben er blevet kendt skyldig i vedvarende økonomisk svindel.
Fodboldeksperten har skrevet en klumme for The Telegraph, hvor han gør det meget klart, at han mener, at ejerne i den engelske klub skal sælge deres ejerandele.
Ejere skal tvinges til at sælge Manchester City
– City-fans, der er taknemmelige for succesårene under Sheikh Mansour bin Zayed Al Nahyan, kan måske have svært ved at acceptere realiteten. Det er ikke en holdning. Reglerne i Premier League gør det klart, hvad konsekvenserne for at bryde de grundlæggende for alle klubber – også City – betyder.
Vild historie: Derfor trak Cristiano Ronaldo sig kort før Danmark-kamp
– Enhver, der ikke overholder reglerne, skal diskvalificeres fra at være direktør eller ejer i Premier League. Hvis det ikke sker, er reglerne der uden et formål.
– Der er ingen vej uden om. Skalaen for snyd og manglende samarbejde under efterforskningen betyder, at alle involverede topfolk i City ikke kan beholde deres job, skriver Jamie Carragher blandt andet.
Den engelske fodboldekspert har desuden også sammenlignet Manchester Citys administrerende direktør Ferran Soriano med Donald Trump i forhold til, at han har refereret til konspirationer.
Samtidig mener Jamie Carragher også, at titlerne skal fjernes fra Manchester City. Han mener også, at klubben skal straffes så hårdt, at fremtidige ejere af klubben ikke vil være fristede til at følge de nuværende ejeres dårlige eksempel.



















