Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Rygtet til PL: Nu har Ajax-dansker ny klub på plads

Af Emil Plovgaard
17.01.2023 Kl. 15:35
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Opdatering 17.01: Handlen er nu officielt bekræftet af Bodø/Glimt.

18-årige Jeppe Kjær har ikke haft megen succes hos den hollandske storklub Ajax siden skiftet fra AC Horsens.

Derfor virkede det også absurd, da han i weekenden blev sat i forbindelse med både Liverpool og Chelsea.

Og nu kan norske Nettavisen så fortælle, at Jeppe Kjær da heller ikke skal til Premier League. I hvert fald ikke i denne ombæring.

LÆS OGSÅ: Chelsea i ny offensiv – klar til at betale over en halv milliard

I stedet går turen til Bodø/Glimt i Norge, som henter ham for nærmest ingenting, lyder meldingen fra avisen.

Ifølge den norske avis, slutter Kjær sig til Bodø/Glimts trup på træningslejren i Spanien i dag, tirsdag.

Kjær skiftede til Ajax for to millioner euro, svarende til 15 millioner kroner, tilbage i 2020, men hollænderne må formentlig indstille sig på noget af et økonomisk tab.

LÆS OGSÅ: Liverpool er interesseret i dansk landsholdskomet

Tidligere samme år fik han debut som den yngste spiller i Superligaen nogensinde – en rekord, der sidenhen er blevet slået af Roony Bardghij fra F.C. København.

Den 18-årige dansker får en kontrakt, der gælder frem til sommeren 2027, skriver B.T.

LÆS OGSÅ: Xavi vil hapse gratis City-profil

LÆS OGSÅ: Rio Ferdinand udpeger: Han er årets spiller

Annonce