Rummenigge om PL-emnet Guardiola: Han besluttede sig for to uger siden
For ikke mange dage siden annoncerede Pep Guardiola, at han stopper i Bayern München efter denne sæson.
Spekulationerne om, hvem der skulle overtage den ledige post efter spanieren forsvandt hurtigt, da den sydstyske klub præsenterede Carlo Ancelotti som ny manager.
I stedet snakker medierne nu om, hvor den tidligere Barcelona-manager skal fortsætte sin karriere. Begge Manchester-klubber er blevet nævnt, og mon ikke valget falder på en af disse to?
– Jeg har en ide om, hvor han skal hen, men jeg vil lade ham annoncere det selv, siger Rummenigge til BILD og tilføjer:
– Ved julefesten for to uger siden kom han hen til mig sagde, at han ledte efter en ny udfordring. Han undskyldte nærmest. Det var tydeligt svært for ham, og jeg er ikke skuffet over ham. Jeg kan se, at Pep Guardiola er begyndt at elske Bayerns fans.
44-årige Guardiola har været manager i Bayern München siden 2013.