Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Rúben Neves sælges for 75 millioner

Af Emil Plovgaard
21.12.2025 Kl. 12:11

Mens jagten på offensive forstærkninger som Antoine Semenyo trækker overskrifter, udspiller det virkelige drama sig på Manchester Uniteds centrale midtbane. Rúben Amorim leder desperat efter kontrol, og nu kan en gammel kending fra Premier League vende hjem til en pris, der virker næsten for god til at være sand.

Det er ingen hemmelighed, at Rúben Amorim har overtaget et Manchester United-hold, der kæmper med at kontrollere kampene. Selvom klubben beundrer talenter som Carlos Baleba og Adam Wharton, har disse spillere ét fælles problem: Prisskilte på den forkerte side af 800 millioner kroner. Det tvinger United til at kigge efter mere økonomisk ansvarlige løsninger her og nu.

Den portugisiske arkitekt: Rúben Neves er klar til comeback

Ifølge nye meldinger fra både The Guardian og The Times er den tidligere Wolves-stjerne Rúben Neves dukket op som den ideelle kandidat. Den 28-årige portugiser har tilbragt de seneste to år hos Al-Hilal i Saudi-Arabien, men han føler sig nu klar til at vende tilbage til den største scene.

For Amorim er Neves den perfekte profil. Han kender Premier League ud og ind fra sine fem succesfulde år i Wolves, og hans evne til at “trække i trådene” fra en dyb position er præcis det, United mangler for at aflaste Bruno Fernandes.

Et sandt “røverkøb”: Prisen er faldet til 75-150 millioner

Det mest opsigtsvækkende ved en potentiel handel er økonomien. Da Neves kun har et halvt år tilbage af sin kontrakt i Saudi-Arabien, står Al-Hilal i en svag forhandlingsposition.

  • Prisen: Mens visse medier nævner et beløb helt nede omkring 75 millioner kroner, tyder mere konservative estimater på 150-180 millioner kroner.
  • Alternativet: Til sammenligning vil en spiller som Conor Gallagher koste over 300 millioner, mens Brighton kræver svimlende beløb for Baleba.

Det gør Neves til den måske mest attraktive “stop-gap”-løsning i europæisk fodbold lige nu.

Gallagher og den engelske liste: Hvem passer ind?

Selvom Neves er den mest økonomiske løsning, er han ikke alene på listen. United overvejer angiveligt flere profiler med det eftertragtede “Premier League-DNA”:

  • Conor Gallagher (Atlético Madrid): En evighedsmaskine, der kan bringe den intensitet, Amorim elsker. Problemet er prisen og Atléticos modvilje mod at leje ham ud.
  • Adam Wharton (Crystal Palace): Det tekniske vidunderbarn, som alle storklubber jagter. Palace vil dog næppe slippe ham midt i en sæson.
  • Elliot Anderson (Nottingham Forest): Den store overraskelse på listen, der har taget Premier League med storm i denne sæson.

Dommen: Er Neves manden, der redder sæsonen?

Med Real Madrid ude af billedet ligger vejen åben for Manchester United. Spørgsmålet er nu, om klubben tør satse på en spiller, der har været væk fra europæisk topfodbold i to år, eller om de venter til sommer, hvor større stjerner er tilgængelige.

For Neves selv er motivationen klar: Han vil bevise, at han stadig hører til i toppen af Premier League – og til 75 millioner kroner er det en chance, som Rúben Amorim kan få svært ved at sige nej til.

Samtidig pønser Real Madrid allerede nu på at erstatte Trent Alexander-Arnold. Læs mere her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce