Rúben Amorim ydmyget - dette får fans til at tabe kæben
Der blæser nye, friske vinde over Old Trafford, og for første gang i lang tid føles Drømmenes igen som et sted, hvor mirakler kan ske. Michael Carrick har på rekordtid forvandlet et modløst mandskab til en sejrsmaskine, og i weekenden kulminerede den positive stime, da Tottenham blev sendt hjem med et klart 2-0-nederlag. Det var Uniteds fjerde sejr på stribe, men det er ikke kun pointene, der vækker opsigt; det er den måde, de bliver vundet på.
Midt i denne genfødsel står en ung mand, der for få måneder siden lignede en spiller på vej ud af bagdøren. Kobbie Mainoo er under Carricks vinger blomstret op til at blive den dominerende skikkelse på midtbanen, som fansene har tørstet efter.
Den unge tekniker spiller med en modenhed og en ro, der har fået eksperterne til at spærre øjnene op, og det har nu fået Arsenal-legenden Ian Wright til at rette en sønderlemmende kritik mod den nu afskedigede manager, Rúben Amorim.
For Ian Wright er det nemlig intet mindre end en gåde, hvordan man kunne overse et talent af Mainoos kaliber, mens holdet sejlede i modvind. Wright lagde i sit interview ikke skjul på sin begejstring over den unge midtbanespillers indtog på et hold, der ellers har været præget af usikkerhed.
– Når man kigger på en spiller som Mainoo, som ikke har spillet, og som kommer ind på et Manchester United-mandskab, der ikke er i god form. At spille på den midtbane, hvor der har været alle disse spørgsmålstegn … det er bare kvalitet, lød det ifølge Manchester Evening News fra en imponeret Ian Wright, der tydeligvis ser Mainoo som løsningen på mange af klubbens tidligere problemer.
Dynamikken på holdet har ændret sig mærkbart under Michael Carrick.
Det handler ikke længere kun om disciplin og stive systemer, men om tillid til de individuelle kvaliteter. Holdets anfører, Bruno Fernandes, har tidligere udtalt, hvordan den nye manager har givet spillerne friheden tilbage – en frihed, som især Mainoo har nydt godt af.
Wright understreger, at det netop er denne frihed til at udtrykke sig, der har gjort forskellen for den unge englænder.
– Man lytter til Bruno Fernandes, som fortæller, at de har fået frihed til at udtrykke sig selv, fordi de er gode spillere. Og Kobbie er en vældig, vældig god spiller. Jeg er bare glad for at se det nu, forklarede Wright, mens han samtidig sendte en bredside afsted mod den tidligere trænerbænk for deres manglende visioner.
Det mest kontroversielle punkt i Wrights analyse handler dog om Manchester Uniteds stolte akademitradition, som han mener blev svigtet under Rúben Amorims korte og turbulente tid i klubben.
Ifølge Wright var klubben tæt på at begå en historisk fejl ved at lade Mainoo glide ud mellem fingrene på dem.
– Jeg mener, det er flovt for Rúben Amorim, hvis vi skal være helt ærlige. Vi har set et produktakademi fra Manchester United, der ikke har fået chancen for at spille, og som var meget, meget tæt på at forlade klubben, konstaterede Wright med en alvor, der understreger alvoren i den situation, United befandt sig i før Carricks ankomst.
Nu ser fremtiden dog lysere ud end længe. Med fire sejre i træk og en midtbane dirigeret af et af de største talenter i nyere tid, har Michael Carrick bevist, at svarene på klubbens problemer måske hele tiden har været lige for næsen af dem – gemt væk på akademiet og ventende på en mand med modet til at bruge dem.
Inden længe kan der ske noget drastisk omkring Arne Slot. Læs mere her.



















