
Rúben Amorim tager hævn: Arbejder på stort United-kup
Manchester United kan meget vel få travlt på transfermarkedet, inden vinduet lukker natten til onsdag.
I Italien bliver der nemlig meldt om interesse fra AC Milan i en af klubbens største unge forsvarsprofiler.
Ifølge Tuttosport har Milano-klubben udset sig Leny Yoro som en mulig forstærkning. Den franske stopper skulle være blandt navnene på Ruben Amorims ønskeliste, mens Barcelona-backen Alejandro Balde også bliver nævnt som en kandidat.
Det er især Yoro, der er interessant set med Manchester United-briller. Den 20-årige forsvarsspiller blev hentet til Old Trafford med store forventninger og har allerede vist glimt af sit enorme potentiale.
Det er dog langt fra sikkert, at den store stopper for den spilletid på Old Trafford, som han ønsker. Det kan give en åbning for den tidligere Manchester United-boss, der er varm på idéen om, at bringe ham til den italienske modeby.
FCK får iskold besked om Jacob Bruun Larsen
Milan har dog under alle omstændigheder ikke tænkt sig at ligge på den lade side. Klubben har allerede brugt mere end 1,1 milliarder kroner på nye spillere denne sommer, hvor Goncalo Ramos blev hentet rekorddyrt.
Amorim mener angiveligt stadig, at truppen har mangler, der skal adresseres.
Med mindre end tre dage til deadline kan et Yoro-skifte derfor blive et af de mere opsigtsvækkende scenarier.
United skal samtidig håndtere afgangen af talentet Habeeb Ogunneye, der permanent er skiftet til Arsenal.
De Røde Djævle står dermed foran nogle afgørende dage, hvor både ind- og udgående transfers kan ændre truppen markant.
Tidligere på sommeren har de hentet Carlos Baleba, Youri Tielemans og Andrey Santos blandt de mest opsigtsvækkende spillere.
Transferbombe: Arsenal-stjerne har aftale på plads med Barcelona


















