Rúben Amorim skød sig selv i foden
Rúben Amorim og Manchester United troede, at man havde sejren i sin hule hånd, da uret tikkede ind på kampens 83. minut.
Her sikrede West Ham sig et hjørnespark.
Inden da kunne Rúben Amorim konstatere, at hans mandskab var klart det bedste i anden halvleg.
Diogo Dalot har været en udskældt skikkelse på Old Trafford, men torsdag var det portugiserens dag, da han bankede bolden i nettet foran klubbens mest dedikerede fans.
Men i stedet for at presse på for mål nummer to, begyndte United at tillade, at kampen gled ud af hænderne.
Faresignalerne var tydelige, og udligningen var nærmest uundgåelig, da West Ham gradvist bed sig ind i kampen. Sountogou Magassa kunne tysse på de fremmødte tilhængere, efter at bolden faldt perfekt ned til ham.
– Når man er oppe med 1-0, og man lader en kamp bølge frem og tilbage, så er man i virkeligheden aldrig sikker. Det var, hvad der skete. Amorims udskiftninger skulle holde kampen ud, forklarede Sky Sports-eksperten Gary Neville.
Fans i chok: Hvad laver du, Rúben Amorim?
På de sociale medier raser klubbens tilhængere over, at Rúben Amorim valgte at bringe Manuel Ugarte på banen, da han erstattede Matheus Cunha efter 77 minutters spil.
– Hver eneste gang, at Ugarte skiftes ind, så lukker vi mål ind, skriver en bruger.
– Ugarte kommer på banen og ødelægger det for os, lyder det fra en anden.
– Det føles, som om, at hver eneste gang Ugarte bringes på banen sent i kampene, så lukker vi mål ind, konstaterer en tredje.
West Ham kom frem til momentum i de døende faser af klubben. Gæsterne pressede frem og var stadig mere truende i offensiven.
Rúben Amorim tog en risiko før kampen, da han placerede Ayden Heaven i midten af forsvaret efter en vaklende indsats fra Leny Yoro mod Crystal Palace.
Den portugisiske træner forklarede, at det var af taktiske årsager, men den unge knøs blev gentagne udstillet i en vanskelig affære.
United haltede efter på tempo og måtte se sig udklasseret af et desperat West Ham-hold, der havde brug for point.
Det har været en skuffende stime for Amorims mandskab, der blot har sikret sig fire point i de seneste tre kampe.
De Røde Djævle skal møde Premier Leagues bundprop, Wolves, søndag aften, og her håber holdet på en sejr inden juleperioden.
Casemiro vælter sig pludselig i penge. Læs hvorfor her.


















