Romelu Lukaku lægger op til klubskifte
Romelu Lukaku har meddelt Roberto Martinez, at han vil spille i angrebet og ikke som kantspiller. Den belgiske angriber scorede ti ligamål i den netop overståede sæson, men i flere kampe blev han brugt som kantspiller, og det passer ham på ingen måde.
Derfor var han tidligere på dagen ude at brokke sig over sin position. Nu er det så mangel på trofæer og at spille i 'subtoppen', der irriterrer Lukaku, der i den grad antænder bålet, som snart må lække røg om et Everton-exit denne sommer.
– Jeg vil vinde store titler. Jeg vil ikke nøjes, ikke bare være en del af subtoppen. Jeg vil vide, hvordan det føles at spille i de største kampe. Jeg er 22 år gammel, og det er på tide at vinde trofæer nu, udtaler den belgiske angriber til Sport/Voetbal.
Lukaku har i alt scoret 36 gange for Everton, siden han blev lejet ud og siden solgt til Merseyside-klubben fra drømmeklubben Chelsea FC.
