Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Romano smider stor bombe om Alexander Isak

Af Emil Plovgaard
16.07.2025 Kl. 15:13

Den normalt velinformerede transferjournalist Fabrizio Romano har onsdag leveret en banebrydende nyhed om Newcastle-stjernen Alexander Isak.

Inden for de seneste dage har Liverpool rettet henvendelse til Alexander Isak, mens man har taget direkte kontakt til Newcastle.

Den engelske storklub er klar til at smadre transferrekord for anden gang denne sommer, efter at Florian Wirtz tidligere på sommeren blev hentet i Bayer Leverkusen for omtrent en milliard kroner.

Newcastle vil helst ikke af med den svenske angriber, men en gigantisk sum kan få klubben på andre tanker, da et stort beløb kan bruges til at hente en del forstærkninger.

The Magpies har allerede budt mere end 600 millioner kroner på Eintracht Frankfurts Hugo Ekitike, der imidlertid også er på Liverpools radar som en plan B for alexander Isak.

Men Liverpools drømmescenarie er selvsagt at lande en aftale med Alexander Isak, og nu er der håb forude, lyder det fra Romano.

– Liverpool har fortalt Newcastle, at man er klar til at afgive et rekordbud på 1,03 milliarder kroner på Alexander Isak.

– Det jeg også har fået fortalt, er, at spilleren IKKE har lukket døren for et skifte til Liverpool. Så Isak har ikke stoppet Liverpool fra at gøre noget.

– Spilleren er stadig i forhandlinger med Newcastle, for de ønsker at tilbyde ham en ny kontrakt. Så Newcastle håber virkelig fremskridt her.

– Men spilleren har ikke stoppet Liverpool. Isak har ikke sagt nej til Liverpool. Han lader til at være åben for et skifte, siger Romano på sin YouTube-kanal.

I samme ombæring forlyder det, at Liverpool er tæt på en anden angriber. Læs mere her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce