Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Rodgers: Succes kan ikke købes for penge

19.03.2014 Kl. 09:16
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Liverpool-manager langer ud efter de storspenderende klubber og insisterer på, at det store pengeforbrug ikke giver nogen garanti for succes. 

Chelsea har brugt 112.7 millioner pund på nye spillere i de sidste to transfervinduer, mens Manchester City også har haft godt gang i pengekassen i form af 102 millioner pund. Dog har Liverpool kun brugt 50.2 millioner pund, men ligger man på en anden plads i ligaen.

Liverpool er for første gang siden 1990 med i kampen om Premier League-trofæet, og det skyldes ifølge ikke penge, men spillernes tilslutning til managerens filosofi.

– Hold bruger en milliard pund, men det garanterer ingenting, fortæller Rodgers og tilføjer:

– Når du har dine idéer på plads, og spillerne starter med at forstå dem, så får man succes. Det kan ikke købes for penge.

– Det handler om coaching, mandskabspleje og arbejde med mennesker samt at have en god stab, det giver alt sammen noget for spillerne at kæmpe for.

– Selvfølgelig vil vi være aktive på markedet, men der er mere i det end dét, slutter Rodgers.

Liverpool-bossen skal nok få masser af penge at arbejde med til sommer, da klubben efter en fireårig pause endelig ser ud til at kvalificere sig til Champion League.

 

 

Annonce