Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Rodgers planer om rotationssystem

15.11.2013 Kl. 07:43
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Brendan Rodgers indrømmer at benytte sig af et rotationssystem, for at spare sine stjernespillere og give dem luft. 

Liverpool spillede en 4-3-3 i søndagens kamp mod Fulham, hvor danske Daniel Agger fik spilletid i hjertet af forsvaret, ved siden af Martin Skrtel. Det betød, at Kolo Toure som ellers har spillet meget for tiden, blev sparet.

Nu indrømmer Rodgers, at flere spillere vil komme til at spille for førsteholdet, eftersom at ligaens nummer to (Liverpool, red.) har et meget stramt Premier League program forude.

Han fortalte klubbens officielle hjemmeside:

– Jeg har besluttet mig for at ændre den (startopstillingen, red.), udtaler Rodgers.

– Jeg har sagt til spillerne, at fra nu af og til januar har vi en kamp hver uge.

– Spillerne arbejder rigtig godt og hårdt til dagligt, men jeg bliver nødt til at give luft til nogle af mine spillere, så de kan se lys for enden af tunnellen.

– Det er vigtigt, at jeg benytter spillerne rigtigt. Kolo (Toure, red.) har spillet fantastisk, men Daniel Agger er en klassespiller. Jeg bliver nødt til at afbalancere holdet, når jeg kan, afsluttede Rodgers.

Annonce