Rodgers på udkig efter back
José Enrique er ude med en knæskade indtil februar, og det har fået Brendan Rodgers til at overveje, om der skal hentes en erstatning ind.
José Enrique har efterhånden etableret sig som fast mand på Liverpools hold, men han har været hårdt ramt af skader i denne sæson. Det har kastet spilletid af sig til den lejede Aly Cissokho og John Flanagan, der normalt spiller højre back.
Selvom Rodgers har været ude med roser til de to vikarierende backs, så overvejer han stadig, om han skal hente en erstatning til januar.
– Det er helt sikker noget vi kigger på, hvis José skal være i ude i lang tid.
– Vi regner med, at han er ude i et par måneder, men er klar igen i det nye år.
– Det er slet ikke ideelt. Vi foretrækker at have to til at kæmpe om en plads. José er en af de bedste backs i ligaen, og at skulle undvære ham, er virkelig et slag.
Udover Cissokho og Flanagan råder Liverpool også over Jack Robinson. Han er dog udlejet til Blackpool hele sæsonen, og det forventes ikke, at han bliver tilbagekaldt.