Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Rodgers: Mere koncentration ved dødbolde

26.10.2013 Kl. 06:44
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Liverpool-bossen mener, at hans hold har indkasseret lige rigeligt med mål fra standardsituationer, hvilket er noget man skal have rettet op på omgående.

Liverpool startede sæsonen ud med tre clean sheets, men har siden da lukket mål ind i samtlige kampe. Men det er ikke den reelle bekymring hos nordireren. Man har nemlig lukket mål ind fra standardsituationer i de seneste tre kampe, hvilket er noget man skal have rettet op på, hvis man vil betragtes som tophold. Hvis ikke man får det stoppet kan Liverpool få et rygte om at man er ringe på dødbolde, hvilket ikke huer manageren.

– Hvis vi fortsætter med at lukke dødboldsmål ind, så kan man få det rygte, og det kan sætte sig i hovederne. Men det hele er et spørgsmål om koncentration. Målet Newcastle scorede sidste weekend var jo lige til for os. Men vi står simpelthen og sover, siger Rodgers og fortsætter.

– Så det er helt sikkert noget vi arbejder med – vores tilgang til tingene rent defensivt. Vi lagde ud med tre clean sheets, og der skal vi hen igen, for vi ved vi kan score mål i samtlige kampe.

Det bliver spændende at se om Rodgers og hans 11 udvalgte har fået rettet op på fejlene når West Bromwich kl. 16 skal forsøge at gøre livet surt for tilhængerne på Anfield.

Annonce