Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Rodgers: Har lyttet til Shankly-bånd

13.07.2013 Kl. 08:52
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Brendan Rodgers fortæller, at han har lyttet til bånd med den legendariske, Bill Shankly, som førte klubben til storhed.

Liverpool indleder sæsonen i dag, hvor spiller den første træningskamp mod Preston, som Bill Shankly spillede 297 kampe for. Liverpool-manageren afslører nu, at Shankly har været en inspiration for ham.

– Jeg var klar over hans bedrifter, inden jeg kom til klubben, men man forstår først den indflydelse, som han har haft for klubben, når man snakker med de mange tusinde Liverpool-fans, og de personer som var her, da han var. Han er en ikonisk person for klubben og sendte klubben på vej til at blive en af de største klubber i verden. Jeg har lyttet til hans bånd – han var en inspiration, som virkelig fik bolden til at rulle i Liverpool, siger han til klubbens hjemmeside.

Rodgers har nu været i klubben i godt et år og føler sig klar til den kommende sæson efter første sæson, hvor han skulle bruge tiden på at lære det hele at kende.

– Jeg er stadig den samme mand, men har nu endnu større erfaring. Indtil man kommer til en klub som Liverpool og går gennem den første sæson, så forstår man ikke helt, hvordan det er at være manager for så en ikonisk klub. Men jeg er mere tryg nu. Jeg er utrolig heldig. Jeg har en fremragende stab omkring mig – både her på Melwood og på Chapel Street. De har givet mig enorm støtte. Ledelsen har været helt fantastiske for mig i min tid. Vi arbejde alle på fortsat at bringe klubben fremad. Jeg er meget soædt og ser frem til sæsonen. Vi har stadig en masse arbejde foran os, slutter han.

Annonce