Rodgers: Gjorde hvad vi kunne
Luis Suarez har været en særdeles kontroversiel skikkelse gennem sine godt tre år hos Liverpool, og har foruden en masse mål ligeledes bidraget med flere negative episoder. Nu er han dog fortid i Liverpool, der har solgt ham til FC Barcelona, og det ærgrer manager Brendan Rodgers, der dog på samme tid takker Suarez for sin indsats.
– Luis er et meget specielt talent, og jeg vil gerne takke ham for den rolle han har spillet gennem de sidste to år i løbet af min tid hos Liverpool.
– Jeg tror han vil være den første til at acceptere, at han har forbedret sig som spiller over denne periode, sammen med holdet, og han har draget fordel af at være hos os, ligesom vi har draget fordel af hans evner.
– Klubben har gjort alt hvad den kan over en længere periode for at prøve at holde Luis i Liverpool. Det var med stor modvilje, og efter lange diskussioner har vi i sidste ende besluttet os for at ære hans ønske om at flytte til Spanien, for at få nye udfordringer og oplevelser. Vi ønsker ham og hans unge familie alt godt, og vi vil altid se dem som venner, meddeler en skuffet Rodgers på Liverpools officielle hjemmeside.
27-årige Luis Suarez rejser i næste uge til Spanien for at skrive under på en fem-årig aftale med katalanerne. Uruguayaneren har dog karantæne for alt fodbold indtil den 26. oktober, som følge af hans bid på italienske Giorgio Chiellini under sommerens VM-slutrunde.