Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Rodgers: Gerrard må droppe landshold

08.11.2013 Kl. 11:58
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Liverpool-manager Brendan Rodgers har indikeret, at Gerrard måske er nødt til at droppe landsholdet efter VM i Brasilien, hvis han vil forlænge sin karriere med Liverpool. 

Når England kommer hjem med et forhåbentlig godt resultat fra Brasilien, så kommer de også hjem med en anfører, der er blevet 34 år. Derfor mener Brendan Rodgers også, at det kan være Gerrards sidste slutrunde, hvis han har i sinde at forlænge sin Liverpool-karriere:

– Jeg tror, at det er noget vi vil kigge på, udtaler Rodgers til reportere ifølge Goal.com. Hvis du tager til et verdensmesterskab som 34-årig, så har du måske ikke som mange sæsoner tilbage i dig.

– Meget få spillere har. Jeg kan komme i tanke om Zanetti og Maldini, som har spillet til det sidste, men det er sjældent, siger Liverpoolbossen.

Rodgers mener, at det er op til Gerrard at beslutte sig, men han er sikker på, at det også er gået op for kaptajnen.

– Det vil være Stevens beslutning, men jeg er sikker på, at han i disse år vil maksimere hvert et kapitel, hver præstation og hvert minut på banen, og det er, hvad han forsøger at gøre, slutter manageren.

Annonce