Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Rodgers: Gerrard har givet mere til byen end politikerne

15.05.2015 Kl. 08:50
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Derfor er det naturligt, at det fylder meget i medierne, hvorfor Brendan Rodgers pre-match interview med pressen i dag kom til at handle om Gerrard. 

– At Steven forlader klubben er ikke permanent. Han er en person, jeg ville elske at arbejde med, når han er færdig med at spille, udtalte nordireren. 

– Muligheden for, at han kan komme tilbage til klubben er her i hvert fald så længe, jeg er i klubben, fortsatte Rodgers. 

– Jeg kommer jo selvfølgelig til at savne ham. Han spillede 42 kampe i min første sæson, 39 i sidste sæson og hidtil 38 i denne sæson. Det viser klart hans værdi og vigtighed, sagde Rodgers inden han sluttede. 

– Hvad Steven har givet til denne by, har politikere ikke engang kunne matche. Han er et fantastisk symbol for folket, sluttede han. 

Steven Gerrards sidste hjemmekamp bliver dermed mod Crystal Palace lørdag aften på et udsolgt Anfield. Meldinger fra Liverpool lyder på, at billetter på det sorte marked går helt op mod 25.000 danske kroner. 

Annonce