Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Rekordstort: Så meget scorer FIFA på VM i Qatar

31.03.2022 Kl. 12:52
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Indtægter for syv milliarder amerikanske dollar – 47 milliarder danske kroner.

Det er, hvad Det Internationale Fodboldforbund (FIFA) forudser i indtægter ved den kommende VM-slutrunde i Qatar og de fire år optil.

Og det er et rekordstort tal, og overgår også selv fodboldforbundets forventninger med fire milliarder kroner.

Sådan lyder det fra præsident for FIFA, Gianni Infantino, på en kongres i Doha, Qatar denne torsdag, skriver Ritzau ifølge B.T.

Det er særligt TV-aftalerne, der ventes at blive skyhøje, og som slår rekord, når finalen fløjtes i gang 18. december.

Men også indtægter fra sponsorer og marketingsaftaler skæpper godt i kassen på trods af de seneste års skandaler og coronapandemien.

VM-slutrunden begynder i november og vil strække sig ind til december. Der er lodtrækning til VM-gruppespillet i morgen, fredag.

Annonce