Rekordsalg: Mbappé-beslutning vækker opsigt
Kylian Mbappé og Real Madrid ser nu frem mod en ny sæson, hvor Xabi Alonso skal tage den spanske kongeklub til nye højder.
I La Liga endte Real Madrid på en andenplads, mens ærkerivalerne FC Barcelona snuppede mesterskabet. Det samme var tilfældet i finalen i den hjemlige cupturnering Copa del Rey, hvor Los Blancos måtte bøje sig for den catalanske storklub.
Den største skuffelse for mange fans kom dog i Champions League, hvor Real Madrid, trods deres historiske dominans i turneringen, blev sendt ud i kvartfinalerne efter et samlet 5-1 nederlag til Arsenal.
På et individuelt plan har den franske stjerne Kylian Mbappé dog leveret en imponerende debutsæson med hele 43 mål, hvilket lover godt for fremtiden.
Nu er det kommet frem, at den franske landsholdsspiller har fået nyt nummer i hovedstadsklubben. Efter sigende var det en beslutning, der blev truffet fra ledelsen.
– Kylian Mbappé bad ikke om trøje nummer 10. Det var klubbens beslutning. Real Madrid forventer rekordsalg af den nye Mbappé 10-trøje, lyder det fra franske L’Equipe (via Transfer News Live).
Real Madrid var desuden en af deltagerne ved VM for klubhold, hvor det var Premier League-klubben Chelsea, der løb med titlen og de mange millioner i sidste ende.
Arne Slot har været i hemmelig samtale med en kommende Liverpool-stjerne, der nu er lækket. Læs mere lige her.
Der er fuld gang i sommerens transfervindue – herunder kan du få hele overblikket:
FØLG TRANSFER LIVE LIGE HER


















