AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
16:09:2020 13:30
Rekordsætter: United forhandler med den yngste målscorer i Serie A-historien

Manchester Evening News erfarer, at Manchester United lige nu undersøger muligheden for at signe Amad Traoré fra Atalanta.


Manchester United undersøger lige nu chancen for at signe Atalanta-stortalentet Amad Traoré, erfarer Manchester Evening News. Klubben skulle være i kontakt med Atalanta, men er blevet advaret om, at den unge højrekant ikke bliver billig at anskaffe sig.

Den 18-årige højrekant er blandt de nominerede til prisen som årets bedste unge spiller, Golden Boy-trofæet, og da han var 17 år og 109 dage gammel, satte han rekorden som den yngste målscorer i Serie A-historien med sin scoring mod Udinese sidste sæson.

The Red Devils har i nyere tid haft mere fokus på rekrutteringen af nogle af de største unge talenter til klubbens akademi, og Amad Traoré skal ses som endnu en en potentiel signing i samme stil.

For nok er han højre winger ligesom Jadon Sancho, men Manchester Evening News understreger, at den 18-årige ivorianer ikke ses som et alternativ til den 20-årige englænder, der fortsat er klubbens førsteprioritet i dette transfervindue.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED