Redknapp afviser Defoe-rygter
Harry Redknapp er manager i MLS-klubben, Toronto FC, og manageren er blevet sat i forbindelse med sin tidligere spillere, Jermain Defoe, på det seneste.
Defoe har haft forholdsvist langt til spilletid på White Hart Lane i denne sæson, og den engelske angriber er ved at være oppe i alderen. Derfor kunne Defoe have interesse i et skifte til MLS, hvor han med al sandsynlighed kan tjene en god hyre.
Torontos manager, Harry Redknapp, afviser dog rygterne.
– Jeg ville elske at få Defoe på lån i et par måneder, men jeg synes ikke, det virker muligt, og vi har aldrig diskuteret det, fortalte Redknap til reportere og fortsatte om Harry Kane, som også er blevet sat i forbindelse med Toronto:
– Harry kom på banen mod Manchester United, så jeg tror, at han er i Tims planer. Jeg vil blive overrasket, hvis han mister Defoe og lader Harry gå, for så vil han kun have to angriber.