Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Redknapp afslører: Sådan endte Hazard i Chelsea i stedet for Spurs

07.10.2020 Kl. 16:48
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Eden Hazard vil blive husket som en af de største Chelsea-spillere i Premier League-æraen, men det var kun en enkelt sejr, som forhindrede belgieren i at havne hos Tottenham i stedet.

Det fortæller Harry Redknapp i et interview med Sky Sports.

– Vi havde scoutet Hazard i Lille intenst, og han var vores toptransfermål i sommeren 2012. Han ønskede at spille Champions League-fodbold, og vi var sluttet på fjerdepladsen, mens Chelsea endte som nummer seks, fortæller den tidligere Tottenham-træner.

Men skæbnens ironi ville, at Chelsea anført af Roberto di Matteo endte i Champions League-finalen og stik mod alle odds besejrede Bayern München, så den fjerde engelske kvalifikationsplads til den efterfølgende Champions League-turnering gik til The Blues – på bekostning af Tottenham.

– Så skete det, at Chelsea vandt turneringen og tog vores plads, fortæller Redknapp, som altså stadig mener, at Hazard havde signet for The Lilywhites i stedet, havde klubben kunnet tilbyde Champions League-fodbold i stedet for Chelsea.

 

 

Annonce