AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
24:05:2019 14:14
Real Madrid med stærk anklage: Pochettino lyver

Real Madrid er kommet med en officiel udmelding, der beskylder Mauricio Pochettino for at lyve.


Torsdag fortalte Mauricio Pochettino til den spanske radiostation, Cadena Ser, at Real Madrids præsident havde afvist en forespørgsel fra Tottenham om at overnatte på den spanske storklubs træningsanlæg forud for Champions League-finalen, der skal spilles på Atlético Madrids stadion.

Udtalelsen fra Mauricio Pochettino har dog ingen sandhed over sig, hvis man skal tro Real Madrid, der er kommet med en officiel udmelding på sin hjemmeside.

- Real Madrid er overrasket over Mauricio Pochettinos ord om påstået anmodning til vores klub om, at hans hold kunne være hos Ciudad Real Madrid inden Champions League-finalen. Real Madrid ønsker at gøre det klart, at det er komplet falskt at denne anmodning har fundet sted.

- Alle anmodninger har kun refereret til brug af træningsbanerne og omklædningsrum. Og klubben har givet tilladelse til dem alle. Real Madrid ønsker også at understrege, at indkvarteringen er tildelt af UEFA. Og på intet tidspunkt er vores klub blevet spurgt, om disse hold kunne blive indkvarteret i Ciudad Real Madrid, lyder det i meddelelsen fra kongeklubben.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED