Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Raser over VAR-kendelse: Brøndby snydt i FCK-derby

23.11.2025 Kl. 14:14

Brøndby led et smerteligt nederlag søndag middag mod F.C. København i det københavnske derby.

Kampen på Østerbro endte med en smal 1-0-sejr til Jacob Neestrups tropper, der nu hopper op på en foreløbig fjerdeplads i 3F Superliga.

Kampens enlige scoring faldt efter 71 minutter, da Jordan Larsson omsatte et straffespark til scoring.

Bolden blev sparket op på hånden af Brøndby-forsvarsspileren Frederik Alves Ibsen, der ingenlunde forstod hændelsen, der efter VAR-tjek førte til et straffespark til F.C. København i anden halvleg.

Den tidligere Silkeborg-spiller mente således ikke, at han kunne stille noget op, da bolden blev sparket ind på hænderne i feltet. Det var ifølge ham ganske tilfældigt, udtrykte han til TV2 Sport.

Kendelse gik imod Brøndby

Straffesparket blev som nævnt omsat af Jordan Larsson, der endte med at afgøre derbykampen på ganske kynisk manér.

Efter opgøret fortsatte Brøndby-stopperen med at forholde sig til kampens udfald.

– Jeg synes den rammer mig et andet sted end min arm først, så rammer den måske op på armen bagefter.

– Vi fortjener jo ikke point, hvis vi ikke scorer. Vi har mange muligheder for at score. Det var et tæt derby, der lige så godt kunne have endte uafgjort, siger Alves Ibsen efter nederlaget i Parken.

Arsenal møder Thomas Frank og Spurs i North London Derby. Hele 12 stjerner misser braget. Læs mere.

Arne Slot-exit: Trænerlegende er favorit til at tage over.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce