Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Ranieri overrasker over Arsenals manglende PL-titler

25.09.2015 Kl. 12:35
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Arsenal vandt senest det engelske mesterskab i 2004, da klubben gik ubesejret gennem sæsonen. Dengang var Claudio Ranieri træner for Chelsea, der sluttede 11 point efter The Gunners. Den italienske træner blev efter sæsonen fyret og erstattet af Jose Mourinho. 

Sidenhen har Claudio Ranieri været træner for klubben i Spanien, Italien og Frankrig, mens Arsenal ikke har formået at vinde det engelske mesterskab. I dag står den italienske manager i spidsen for Leicester, der møder netop Arsenal i weekenden, og forud for kampen har Ranieri udtalt sig om The Gunners:

– Det er meget overraskende, at Arsenal ikke har vundet Premier League, siden jeg sidst stod i spidsen for et Premier League-mandskab, siger Claudio Ranieri. 

– I 2004 var de uovervindelige, så det kommer meget bag på mig, må jeg indrømme. 

Årsagen til de manglende mesterskabet er uvis for den italienske manager. Han mener, at The Gunners er i besiddelse af en god manager, ligesom klubben har haft gode spillere gennem de seneste mange sæsoner:

– Jeg ved ikke, hvorfor Arsenal ikke har vundet titlen senest. De har en god manager i Arsene Wenger og har haft store spillere som Thierry Henry og Dennis Bergkamp. 

– Sidste sæson har imidlertid bevist, at Arsenal igen er klar til at kæmpe med om trofæet, så vi får en svær kamp i weekenden, slutter Claudio Ranieri. 

Annonce