Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
05:04:2021 12:38
Rangeret: Hvilken klub spiller Håland for næste sæson?

Vi kommer her med vores bud på den klub, Erling Håland tørner ud for ved begyndelsen af næste sæson.


Der er rigtig, rigtig mange historier om Erling Håland lige nu. Ved at inddrage lidt forskellige kilder og meldinger forsøger vi her at komme med et bud på, hvor den 20-årige nordmand spiller næste sæson.

7. Liverpool

Flere engelske medier skriver, at den norske angriber bliver for dyr til Liverpool, og med en mindstepris på £150 millioner vil Håland også udgøre en fordobling af klubbens nuværende transferrekord på £75 millioner for Virgil Van Dijk.

En signing af denne kaliber ville ikke ligne Liverpool under FSG, og selvom Liverpools ejerkreds netop er blevet større efter en investering på mere end £500 millioner, vil pengene i høj grad blive brugt på at holde Liverpool og Boston Red Sox ovenvande økonomisk i disse pandemitider.

 

6. FC Barcelona

En ny klubpræsident kombineret med det catalanske storholds enorme gæld kan blive en sprængfarlig cocktail, og Joan Laporta mødtes med Mino Raiola og Alf-Inge Håland torsdag. Barcelona er altså med i ræset, selvom de vist ikke burde være det, hvis de lyttede til økonomer.

Der er rygter om, at klubben håber på at kunne generere €250-300 millioner til at købe spillere for, men det kræver altså, at nogen bider på og køber Philippe Coutinho, Antoine Griezmann og Ousmane Dembéle - eller at Messi forlader klubben.

Håland skulle heller ikke selv være vildt lun på den catalanske storklub.

 

5. Manchester United

Manchester United har på mange måder håndteret coronakrisen flot rent økonomisk, men dermed ikke sagt, at COVID-19 ikke kan ses på bundlinjen. Det betød sidste sommer, at man ikke ville strække sig til at betale de £108 millioner, som Dortmund krævede for Jadon Sancho.

12 måneder senere er det svært at se, hvordan klubben skulle kunne - eller ønske - at blande sig, når Dortmund angiveligt vil kræve mindst £150 millioner. Der er også flere meldinger om, at United nødigt vil blande sig, hvis Håland ender med at være genstand for en "auktion" mellem de interesserede klubber, der kan byde prisen endnu mere i vejret.

 

4. Chelsea

Roman Abramovich er en rig mand, men The Blues' store investeringer sidste sommer var i høj grad drevet af pengene sparet op under klubbens transferkarantæne samt salget af Eden Hazard og Alvaro Morata.

Den russiske Chelsea-ejer skulle have gjort Håland til sin førsteprioritet i sommertransfervinduet, men undertegnede bekendt kan Abramovich ikke bare finansiere en transfer af egen lomme, så længe Financial Fair Play-reglerne stadig gælder.

Umiddelbart skal der altså spillersalg - og Champions League-kvalifikation til - før The Blues blander sig, men det lyder til, at de satser på at gøre et forsøg.

 

3. Real Madrid

Los Blancos står ligesom ærkerivalerne fra Catalonien også med en tonstung gæld, men de signede ikke nogle nævneværdige spillere sidste sommer og fik skåret lønbudgettet gevaldigt ned, og der gik dengang rygter om, at de forberedte sig på "Aktion Mbappé" denne sommer.

Nu lyder det mere til, at missionen hedder "Aktion Mbappe eller Håland," men spansk presse indikerer i den grad, at den spanske kongeklub er med i kapløbet, og ligesom FC Barcelona mødtes de også med Mino Raiola og Alf-Inge Håland torsdag.

Man må i hvert fald aldrig undervurdere deres evne til at lave store signings, og Håland skulle selv se dem som en af sine to foretrukne destinationer.

 

2. Manchester City

Blandt de engelske bejlere er Manchester City af en lang række medier blevet udråbt til favorit, og Sport1 skrev også torsdag, at Håland havde en præference for The Cityzens sammen med Real Madrid. Det skyldes angiveligt muligheden for at arbejde sammen med Pep Guardiola og chancen for at føre familietraditionen med at spille for de babyblå videre.

Det ville til gengæld ikke ligne Manchester City at bruge £150 millioner eller mere på en spiller. Klubbens transferrekord er stadig "kun" £63 millioner for Rodri, men det lyder som om, The Cityzens vil gå langt for at bringe Håland til klubben. Spørgsmålet er, om de vil gå "£150 millioner"-langt.

 

1. Dortmund

Det vil de nok ikke, og det gælder formentlig også resten af bejlerne. Som respons på nyheden om, at Mino Raiola var landet i Barcelona for at forhandle om Håland, var Dortmund-ledelsen hurtigt ude for på ny at afvise, at nordmanden skulle være til salg.

Det er han næsten med garanti til den rette pris, men den tyske storklub viste sidste sommer med Jadon Sancho, at de ikke var nemme at indgå kompromis med. Det var enten £108 millioner eller skrid, som Manchester United måtte erfare.

Nu lyder det ikke til, at de overhovedet vil overveje et salg, før en klub byder mindst £150 millioner - og dertil skal angiveligt lægges en enormt agentsalær. Det er svært at se nogle klubber betale mellem £150-200 millioner for nordmanden under en coronakrise, når man også skal medregne udgifterne til en langvarig kontrakt og et lønkrav på op mod £350.000 om ugen.

Er der som rygtet en frikøbsklausul i Hålands kontrakt, er det fornuftige valg at vente, til denne bliver aktiv i sommeren 2022.  Derfor kan man godt begynde at kurtisere nordmanden mere end 12 måneder før, men undertegnede tror simpelthen ikke på, at nogen signer ham denne sommer.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED