Raiola om Pogba: Derfor valgte han United over Real
Der var stor interesse for franske Paul Pogba denne sommer, men midtbanespilleren valgte at 'vende hjem' til Manchester United.
Real Madrid og 5-6 andre klubber var blandt bejlerne til den stærke franskmand, og Mino Raiola har nu afsløret, hvorfor Pogba valgte De Røde Djævle.
– Vi snakkede aldrig om arbejde under EM. Han var skuffet over at tabe finalen, udtaler agenten til Telefoot.
– Han fortalte mig tydeligt, hvad han ville. Manchester har altid været Pauls hjem, og jeg informerede ham om alt, der skete i Miami.
– Zidane ville også have ham, ligesom fem eller seks andre klubber, men Manchester United er stærkere med min spiller nu. Det er Real Madrid ikke.
Raiola fortalte samtidig, at Jose Mourinho allerede sidste år forsøgte at hente den daværende Juventus-spiller, da han var manager for Chelsea.
– Mourinho ville have ham allerede sidste år, men det var ikke det rigtige tidspunkt.
Pogba forlod Manchester United på en fri transfer i 2012 efter tre år under Sir Alex Fergusons ledelse.