Pulis: Klopp er kommet for at blive
Der var store forventninger til Jurgen Klopp, da han efter otte spillerunde afløste Brendan Rodgers som manager for Liverpool.
Fakta er dog, at The Reds har fortsat de svingende takter siden tyskerens ankomst, og senest blev det til et skuffende nederlag mod Newcastle.
Tony Pulis – der er manager for det West Brom-hold, som Liverpool søndag møder – er dog overbevist om, at den tidligere Dortmund-manager ikke forlader Liverpool inden for den nærmeste fremtid.
– Han ser glad og frisk ud, og han behersker det engelske sprog flot. Han ligner en, der er kommet for at blive, siger Pulis til Sky Sports og tilføjer:
– Han er en fantastisk manager, det viser hans statistikker fra Tyskland. Han gjorde det fantastisk der. Han har fået en af de bedste klubber i England med nogle topspillere. Han har mulighed for at skubbe dem i den rigtige retning.
Liverpool ligger nummer ni efter de første 15 spillerunder.