Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

PSG bekræfter: Mbappé vil væk

25.08.2021 Kl. 13:41
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Kylian Mbappé vil gerne videre fra Paris Saint-Germain.

Det bekræfter sportsdirektør i klubben, Leonardo, i et interview med franske RMC Sport.

– Kylian Mbappé vil gerne forlade os. Det er ret tydeligt. (…) Han gerne vil smutte, så kommer vi ikke til at holde ham tilbage, men det bliver på vores betingelser.

I samme interview fortæller Leonardo at PSG har afvist Real Madrids enorme bud på €160 millioner for verdensstjernen.

– Vi har sagt nej til dem verbalt. (…)  Vi skylder også en del af beløbet til Monaco (Mbappés tidligere klub, red.) og vi mener ikke at buddet er højt nok.  

Leonardo holder sig i øvrigt ikke tilbage med svinerne og sender også adskillige skud afsted mod madrilenerne:

– Det lader til at være Real Madrids strategi at få et nej fra os, så de kan fortælle omverdenen at de har prøvet alt og så vente et år, så de kan hente Mbappé gratis.

– De sidste to år har Real Madrid gjort det her. Det er forkert og ulovligt, for de har kontaktet spilleren. Det er helt uacceptabelt for os, for det er ikke i orden. 

– Det er et bevis for deres strategi: Et tilbud lander 1 år før kontrakten udløber og 7 dage før vinduet lukker. De vil gerne have at vi afviser dem, så de kan fortælle Kylian at de prøvede alt hvad de kunne og så starte forhandlingerne næste år.

 

 

Annonce