Presset Solskjær tror stadig på overlevelse
Det ser bestemt ikke godt ud for Cardiff City, der er et af de mest formsvage hold i Premier League, men klubbens norske manager, Ole Gunnar Solskjær, har endnu ikke kastet håndklædet i ringen.
Cardiff City tabte den forgangne weekend med svimlende 0-4 i hjemmeopgøret mod Hull City, og er solidt placeret under nedrykningsstregen, som et af ligaens for tiden mest formsvage mandskaber.
Således har Ole Gunnar Solskjær blot vundet en enkelt ligakamp i spidsen for waliserne, men dette betyder ikke, at den tidligere Manchester United-bomber har opgivet i nedrykningsdramaet.
– Vi er alle klar over hvor vi er, men vi er i den samme situation som en række andre hold, meddelte han på dagens pressemøde.
– Andre hold har haft en god stime, og har ramt formen, men de er stadig med i nedrykningskampen.
– Vi har ikke fået resultaterne, som vi har fortjent. Vi har leveret et par gode præstationer, og vi har stadig en god chance for at overleve.
Cardiff er placeret næstsidst i tabellen, og har blot skrabet 22 point sammen, forud for søndagens besværlige udekamp mod Tottenham.