Arsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
20:05:2022 20:19
Premier League-klub kan slå 40 år gammel rekord

Det vil være klubbens bedste placering nogensinde.


Brighton kan skrive klubhistorie denne weekend.
 
Skulle det blive til bare et point på hjemmebane mod West Ham søndag eftermiddag, vil man nemlig opnå klubbens hidtil bedste placering i Englands bedste række.
 
I øjeblikket er klubben placeret på en 10.-plads, og faktisk vil en sejr gøre, at man kan havne helt oppe på en fornem ottendeplads.
 
Klubbens hidtil bedste placering blev sat i 1981/82-sæsonen, hvor klubben endte på en 13.-plads.
 
- Jeg har kun været her i tre år, men i år har været det bedste af de tre år. 
 
- Jeg vil ikke nedgøre nogens minder eller indsatser før i tiden. Pointantallet, og hvor vi ender i ligaen, vil vi naturligvis få at vide efter kampen.
 
- Vi har været konkurrencedygtige i en masse kampe, og har skabt os en række imponerende resultater. Resultaterne er også forbedret, mener jeg. Unge spillere har taget store skridt. Så der er mange positive ting at tage med. Men denne klub har også en historie. Den vil jeg ikke nedgøre, lyder det fra klubbens nuværende manager, Graham Potter.

SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE