Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Poyet: Vi skal tro på det

18.10.2013 Kl. 14:33
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Sunderlands nye manager Gus Poyet vil gerne have en rigtig god start i Sunderland og opfordrer nu spillerne til at tro på sig selv og på, at det de kan vinde.

Sunderland har ansat Gus Poyet som klubbens nye manager, efter man i sidste måned fyrede Paolo Di Canio efter en elendig start på sæsonen med nul sejre til følge og en plads sidst i tabellen.

Poyet er overbevist om, at klubben har kvaliteten og styrken til at klare sig godt, og derfor vil den uruguayanske manager først og fremmest have, at spillerne selv skal tro på det.

– Jeg har ingen tviv. Idéen er at tro på det. Nøglen er at overvise spillerne. Det er dem, der på banen skal føle, at de har en chane for at vinde kampen, udtaler Poyet ifølge ClubCall.com

– Det er velkendt i fodbold, at når man befinder sig i bunden, så får man intet held, ingen hjælp og alt går mod en selv. Det er vi nødt til at forvente, og vi er nødt til at være forberedt på det, fortsætter Poyet.

– Uanset hvad der sker, så er det lige meget. Vi er nødt til at fortsætte med at tro på, at dette er vejen frem. Det er jeg ansvarlig for. Nøglen er, at de er overbevist, og at de tror på, at det er muligt.

Annonce