Pogba åbner op: Havde mine kontroverser med Mourinho
Paul Pogba har været udsat for hård kritik i denne sæson for sine præstationer for Manchester United. Undervejs i sæsonen måtte han ligeledes tage plads bænken i flere kampe. Der gik ligeledes rygter om, at Jose Mourinho og Paul Pogba havde flere kontroverser, men ingen ønskede at kommentere på rygterne.
Siden sæsonens afslutning har franskmanden dog været rygtet væk fra Old Trafford og Real Madrid og FC Barcelona er begge blevet nævnt som mulige kandidater til den franske midtbanespiller. På nuværende tidspunkt er Pogba i Rusland med det franske landshold, nu åbner den 25-årige midtbanespiller op for spekulationerne om hans forhold til Mourinho:
– Første sæson var bedre end denne. Denne sæson var en udfordring og der var enkelte kontroverser mellem mig og Mourinho, men i sidste ende var det ingenting, forklarer han og tilføjer:
– At sidde på bænken var en af dem, men det er alt sammen med til at udvikle en og jeg må acceptere det.
Paul Pogba har de seneste uger ikke afvist, at han kan forlade Manchester United senere i karrieren:
– Blive i United? Det ved man aldrig. Jeg har en kontrakt, så på den måde kan man sige, at jeg bliver, slutter han.