AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
14:06:2019 17:52
Pochettino truer angiveligt: Signings - eller jeg skrider

Daniel Levy arbejder under pres denne sommer, da Mauricio Pochettino underliggende har antydet, at han vil genoverveje sin position som træner, hvis transfervinduet går i vasken.


Mauricio Pochettino følger med fra sidelinjen under sin ferie i Barcelona, mens Tottenham-bestyrelsesformanden Daniel Levy knokler morgen, middag og aften for at lande klubbens transfermål for sommeren.

Pochettino har gjort det klart, at han ønsker et frisk pust i sin trup efter to transfervinduer uden nogen nye signings, og han har sågar antydet overfor ledelsen, at han vil genoverveje sin position som cheftræner, hvis Levy ikke leverer.

Det skriver The Guardian-journalisten David Hytner denne fredag.

I øjeblikket forsøger Spurs at hente spillere som Tanguy Ndombele, Ryan Sessegnon, Donny van de Beek og Nicolo Zaniolo, hvis man skal tro The Guardian. Læg dertil måske spillere som Bruno Fernandes og Giovani Lo Celso, som flere andre medier har rygtet til klubben.

Det er ikke fordi, The Guardian forsøger at male fanden på væggen, skulle klubben ikke have succes med at hente sine transfermål.  Der skulle fortsat herske en stor optimisme i trænerstaben og hos Pochettino selv på nuværende tidspunkt, men hans kommentarer under en række pressemøde gennem sæsonen og både før og efter Champions League-finalen har også antydet, at han forventer at se klubben agere - og helst stort på dette transfermarkede.

For som The Guardian pointerer, så sukker argentinske toptræner efterhånden efter nye signings og støtte fra ledelsen, som har prioriteret stationbyggeriet højere.

Problemet er bare, at Levy og klubbens transferansvarlige har svært ved at sluge, hvor mange penge der formentligt skal hostes op med for at sikre klubbens transfermål.

Han er notorisk kendt for selv at være en hård forhandler,  der kan klemme en ekstra skilling eller to ud af det meste, men nu står bestyrelsesformanden pludseligt i en situation, hvor eksempelvis Lyon er urokkeligt med sin salgspris af €75 millioner for Tanguy Ndombele.

David Hytner runder sin artikel af med at skrive, at Christian Eriksen kan vise sig at være nøglen til hele klubbens transferaktivitet denne sommer.  Det kom ikke som nogen overraskelse, at danskeren ønsker at forlade klubben, og nu håber man bare på, at et salg af den danske playmaker kan generere nok penge til, at der bliver sat godt gang i spillerrekrutteringen.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED