Pochettino forsikrer: Vi jagter forstærkninger
Tottenham vandt lørdag 2-0 over Juventus, men sejren var ikke uden konsekvenser for Mauricio Pochettino og co.
Kieran Trippier måtte nemlig udgå med en ankelskade undervejs, og derfor kan man risikere at måtte bruge unge Kyle Walker-Peters, når sæsonen næste søndag indledes mod Newcastle.
I øjeblikket er omfanget af skaden nemlig ukendt, men Pochettino fortæller, at det kunne have været meget værre.
– Han vred om på sin ankel. Vi skal tilse ham på mandag, og så må vi tage den derfra. Fornemmelsen er god lige nu. Det er sandt, at han har fået krykker, men det er godt. Vi håber, at det ikke er noget stort problem.
– Indtil da vil vi undersøge ham og foretage en scanning, men vi er nødt til at vente. Fornemmelsen er bedre nu end i pausen, men vi er stadig nødt til at vente, og vi kan ikke sige noget i dag, men derimod bare vente indtil mandag.
Pochettino fortæller, at man arbejder på at hente forstærkninger til klubben, men at det ikke har noget med Trippiers skade at gøre.
– Vi arbejder på at hente nogle spillere til klubben, men skaden ændrer ikke vores planer. Vores plan er at forstærke holdet og forsøge at hente nogle spillere, inden transfervinduet lukker.
– Det er sandt, at vi er nået de sidste uger af transfervinduet, så det skal være nu, hvis vi vil forstærke holdet og være sikre på, at vi kan hente nogle spillere. Vi kigger på forskellige positioner og forsøger at hente den rigtige spillerprofil, udtaler argentineren ifølge ESPN på pressemødet efter opgøret.
Harry Kane og Christian Eriksen scorede målene i sejren over de italienske mestre.