AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
05:04:2020 10:12
PLBOLD kårer: De 10 bedste hollændere i Premier League-æraen

Vi har givet vores bud på de 10 bedste hollandske spillere i Premier League-æraen.


Virgil van Dijk bliver i dag anset for at være en af de bedste spillere i Premier League - og i hele verden.

I den forbindelse har vi set nærmere på hollændernes færden i det engelske, og der har gennem tiden været rigtig mange store navne.

Det gælder bl.a. Edgar Davids, Jordi Cruyff, Ruud Gullit og Patrick Kluivert, men ingen af dem har fundet en plads over vores top 10 over hollandske spillere i Premier League.

Nedenfor har vi givet vores bud på de 10 bedste hollændere i Premier League-æraen.

1. Dennis Bergkamp

Han er blandt de bedste spillere i Arsenals historie, og det siger ikke så lidt, da han spillede for The Gunners i deres bedste tider i Premier League. Han lavde 87 mål i 315 Premier League-kampe, men han vidste også, hvordan man skulle sætte sine medspillere op - 94 assists blev det til. Han lavede nogle genialiteter, som man i dag stadig ikke kan forstå og gav engelsk fodbold noget, man ikke havde set før. 

2. Robin van Persie

I sin bedste tid regnes han for at være en af de absolut bedste spillere i Premier League og var altid garant for mål - 144 mål i 280 kampe taler sig eget sprog. Det blev ikke til så mange trofæer i de 11 sæsoner, han spillede i Premier League, hvor han både spillede for Arsenal og Manchester United, men hans kvaliteter kan man ikke komme udenom.

3. Ruud van Nistelrooy

Måske den største måltyv i Premier Leagues historie. 150 kampe og et målsnit på 0,63 mål pr. kamp (95 mål) taler for sig selv. Evnen til at stå de rette sted, tage de rette løb og en træfsikkerhed uden lige giver ham en placering i toppen på denne liste.

4. Edwin van der Sar

Var først i Fulham, hvorefter han tog til Manchester United, og her var vandt han adskillige trofæer. Han anses for at være blandt de bedste målmænd i klubbens historie, og det giver selvfølgelig en plads på listen.

5. Virgil van Dijk

Når man er blandt de bedste spillere i verden som forsvarsspiller, vidner det noget om spillerens kvalitet. Liverpool-midtstopperen er en katalysator for The Reds, og den rolle på et mandskab, der regnes for at være et af de bedste i Premier League-historien, spiller også en rolle i vurderingen.

6. Jimmy Floyd Hasselbaink

Han var nok mest kendt for sin tid i Chelsea, men han spillede rent faktisk for fire forskellige Premier League-kampe (Leeds, Chelsea, Middlesbrough og Charlton), og han bombede mål for stort set dem alle. Hasselbaink sparkede som en hest, og med 127 mål i 288 kampe er han en af den 14. mest scorende nogensinde i Premier League.

7. Jaap Stam

Det blev godt nok kun til tre sæsoner på Old Trafford, men de tre bød også på tre mesterskaber. Han var en sand forsvarsklippe og anses for at være en af de bedste midtstoppere i klubbens Premier League-historie.

8. Marc Overmars

Den hurtige kantspiller var i Arsenal over en periode på tre år, hvor han var en del af et hold, der spillede fantastisk fodbold på de kendte Highbury-dage, inden han skiftede til Barcelona. Det fortryder han måske i dag og kunne have været længe oppe på denne liste, hvis han havde fortsat for The Gunners.

9. Dirk Kuyt

Den hårdtarbejdende Liverpool-spiller viste, hvor langt man kan nå ved at give sig fuldt ud. Han skrev sig nok ikke ind i historiebøgerne som den mest tekniske spiller, men helhedens i hans spil gør, at han fortjener en plads på denne liste. Han nettede 51 gange i 208 kampe.

10. Georginio Wijnaldum

Først var han i Newcastle, hvorefter han skiftede til Liverpool, og her har han udviklet sig til at være en profil på et af de bedste mandskaber i Premier League-historien. Han går under radaren og er måske en af de mest undervurderede spillere i Premier League.

VIL DU VINDE ET PAR FODBOLDSTØVLER - TRYK PÅ BILLEDET FOR AT DELTAGE:


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED