AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
16:06:2019 17:30
Pires: Arsenal kan glemme alt om at vinde PL

Arsenal-legenden Robert Pires er ikke optimistisk omkring The Gunners’ chancer for at vinde Premier League. Pires mener, at Arsenals transferbudget er alt for lille.


Arsenal skulle angiveligt kun have et transferbudget på 40 millioner pund, efter klubben missede Champions League, da de endte på femtepladsen i Premier League og tilmed tabte Europa League-finalen til Chelsea.

Det beløb er langt fra nok til at vinde Premier League, hvis du spørger Arsenals tidligere kantspiller Robert Pires.

- Jeg har læst, at Arsenal kun har et transferbudget på 40 millioner pund. Det er slet ikke nok, siger Pires ifølge Talksport.

Pires har dog forståelse for klubbens situation.

- Jeg respekterer Arsenals position og ejeren, men alle ved, at hvis du vil vinde Premier League, så bliver du nødt til at bruge penge. Alle topklubberne vil købe gode spillere, og hvis du vil have en dygtig spiller, så koster det mange penge, siger han.

Arsenals budget kan dog stige, hvis klubben sælger nogle af sine egne spillere, og ydermere kan The Gunners muligvis sikre sig Hakim Ziyech til en billig pris.

Pires mener også, at der bør satses på klubbens unge spillere.

- Desværre har vi mistet Aaron Ramsey og Danny Welbeck. Måske bør vi genopbygge holdet, og hvorfor ikke med de unge spillere? Jeg håber, at nogle af de unge kommer i spil til førsteholdet, siger han.

 

 

 

 

 

 

 

¨

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED