- Pienaar og Alcaraz øjner comeback
Roberto Martinez antyder, at Steven Pienaar og Antolin Alcaraz kan øjne comeback fra deres respektive skader i den nærmeste fremtid.
31-årige Antonlin Alcaraz har endnu sin Everton-debut til gode efter et langt skadesforløb, imens sydafrikanske Pienaar også har døjet med en forstrækning. Nu er begge spillere dog snart deres skader kvit.
– Stevie (Pienaar, red.) har reageret rigtig godt på behandlingen, og det forløber særdeles godt med ham, fortæller Martinez ifølge Sky Sports.
– Antolin Alcaraz har også haft en meget god periode, så alt i alt har de to har haft stor glæde af landsholdspausen, fortsætter han.
Selvom der tydeligvis sker fremskridt hos begge spillere, tør den spanske Everton-boss ikke at fastsætte en dato på deres comeback.
– Vi ønsker ikke at sætte en dato på det. Vi kigger på deres reaktion og ser, hvor hurtigt de kan sætte træningsintensiteten op, forklarer han.
Selvom Martinez indrømmer, at lægestaben umiddelbart ikke ville råde Everton til at sætte dem i spil i næste weekend, så vil han ikke endegyldigt afskrive dem fra kampen.
– Efter medicinske vilkår at vurdere, bør de ikke være egnet til Hull-kampen (på lørdag, red.), men jeg vil ikke sige, at de ikke kan gøre det, fortæller han.
Everton-bossen afslører endvidere, at Pienaar er lidt tættere på comeback, end Alcaraz er.
– Der er stadig et spørgsmålstegn over dem, men Steven (Pienaar, red.) er lidt foran, afslører spanieren, inden han afslutningsvis tilføjer:
– Det har været rigtig positivt at se dem med store smil nyde deres arbejde.