Peter Kjær om United: Det er skandaløst ringe
0-3.
Manchester United blev ydmyget i historisk grad på eget græs mod Bournemouth lørdag eftermiddag.
Præstationen var rigtig skidt fra Erik ten Hags tropper, og det mente Peter Kjær, som er ekspert hos Viaplay, også efter opgøret.
– Jeg synes, det er skandaløst ringe, siger Peter Kjær i studiet hos TV3+.
– Jeg forstår godt, hvis Manchester United-fansene ikke ved, hvilket hold de holder med.
Med den sidste kommentar henviste Kjær til Manchester Uniteds meget svingende præstationer.
For det er kun få dage siden, at Manchester United spillede en rigtig god kamp og slog Chelsea helt fortjent i et opgør, hvor der blev skabt stakkevis af chancer.
Det kneb det til gengæld gevaldigt med i kampen mod Bournemouth, hvor hjemmeholdet blot havde én afslutningen inden for målrammen efter pausen, hvor man var bagud.
Nederlaget, der ganske naturligt udløste en massiv pibekoncert på Old Trafford, var samtidig det 11. nederlag i 23 kampe i denne sæson for Manchester United.
Her kan du læse vores karakterbog fra kampen.
Det var imidlertid ikke kun et nederlag, som Manchester United fik med fra kampen, for holdets måske største stjerne dummede sig også gevaldigt undervejs – læse mere om det her.
Manchester United spiller igen på tirsdag, hvor Bayern München er modstanderen i Champions League, og her skal englænderne vinde for at have en chance for at gå videre fra gruppen.
Herefter venter en kamp mod Liverpool på Anfield om otte dage.