Peter Christiansen takker nej til Premier League
Peter Christiansen gør det godt i Wolfsburg, hvor danskeren har været sportsdirektør i snart et år.
Men nu er det kommet frem, at den tidligere F.C. København-boss har afvist op til flere klubber fra de største europæiske ligaer.
Peter Christiansen blev ansat i danskerklubben Wolfsburg tilbage i sommeren 2024, nærmere defineret den 1. juli.
Her har den tidligere FCK-spiller og sportsdirektør hentet flere danskere til klubben, der i forvejen rummede Joakim Mæhle og Jonas Wind. Det er blevet til indkøb af Mads Roerslev fra Brentford og Andreas Skov Olsen fra Club Brügge.
I mellemtiden har flere klubber fra Premier League og Serie A fået øjnene op for sportsdirektørens evner, det meddeler Farzam Abolhosseini fra Tipsbladet nu.
– Tipsbladet kan afsløre, at klubbens danske top-boss med titlen geschäftsführer, Peter Christiansen, på det seneste har afvist jobtilbud fra Premier League og Serie A, skriver Farzam Abolhosseini således.
Der har dog ikke været mulighed for at få en kommentar fra ‘PC’.
Tidligere lød det i Viaplay-studiet fra eksperterne Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen, at Jacob Neestrup kunne være på vej til Wolfsburg.
– Han (Peter Christiansen, red.) har set sig lun på en dansk cheftræner. Jeg vil blive meget overrasket, hvis der ikke kommer en dansk cheftræner i Wolfsburg, sagde ‘KEP’, der tror på, at det ville være et godt match med Jacob Neestrup i Bundesliga-klubben.
Det kan være én af årsagerne til, at Peter Christiansen har formentlig har valgt at afvise de unavngivne klubber fra England og Italien.
Samtidigt forlyder det nu, at Chido Obi fra Manchester United skal med til EM.


















