Pep Guardiola vrager stjerne
Pep Guardiola har truffet en opsigtsvækkende beslutning forud for sæsonens sidste og afgørende Premier League-kamp.
Det er den engelske landsholdsspiller Jack Grealish, som er blevet vraget og udeladt af Manchester City-truppen til den vigtige kamp mod Fulham.
Ifølge The Telegraph skal Jack Grealish have møder med klubben inden længe for at diskutere fremtidsperspektiverne.
Jack Grealish’ fremtid i klubben er usikker, for han er blevet reduceret til reserve i klubben. Senest sad han også på bænken i hele FA Cup-finalen mod Crystal Palace.
I løbet af 2025 har Pep Guardiola kun valgt at give Jack Grealish én kamp fra start i Premier League. Det fortæller også en del om den status, som den engelske kantspiller har i klubben lige nu.
Generelt har han haft en noget svingende tid i Manchester City, der betalte omtrent 900 millioner kroner for at hente ham i Aston Villa i 2021.
Netop Aston Villa er efter sigende en af de klubber, der siges at have en interesse i englænderen, hvis han skal sælges til sommer.
Hvis Manchester City beslutter sig for at ville sælge, vil klubben ikke kunne forvente at få det samme beløb for ham – og nok ikke engang i nærheden.
Du kan læse mange flere transferrygter lige her.



















