Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Pep Guardiola vil købe United-stjerne

Af Alexander Walther Petersen
18.09.2025 Kl. 16:23

En sand oprydning er i gang i Manchester United under manager Rúben Amorim.

Storklubben har haft den værste sæsonstart i over 30 år og er i dyb krise, hvilket har forstærket rygterne om en forestående fyring af den portugisiske træner.

Flere profiler er allerede blevet solgt eller udlejet, herunder Antony, Marcus Rashford, Rasmus Højlund, Jadon Sancho og Christian Eriksen, mens André Onana er på plads i i Tyrkiet.

Selvom United-bossen har rystet posen, har de sportslige resultater dog ladet vente på sig.

Med blot fire point i de første fire ligakampe er portugiserens fremtid yderst usikker, og hans position er yderligere svækket af meldinger om, at spillerne har mistet tiltroen til ham.

Nu kan endnu en spiller på vej til at forlade Old Trafford til fordel for ærkerivalerne fra Manchester City.

United på vej til choksalg?

Ifølge Teamtalk har Pep Guardiola og The Cityzens således udset sig midtbaneprofilen Kobbie Mainoo, som de vil hente til klubben allerede i januar.

Den 20-årige englænder, der er et produkt af klubbens eget akademi, var tæt på at forlade United denne sommer, men ingen aftale kom i hus.

Det forlyder, at Mainoo gerne vil væk, men der blev kun sendt lejetilbud i retningen af talentet. Derfor sagde United pænt nej tak, da de ønsker at sælge deres spillere i stedet for.

Kasper Hjulmand modtager skrækbesked inden FCK-brag i Champions League.

Fik du læst: Rúben Amorim er færdig i Manchester United.

Så meget koster en fyring af den portugisiske cheftræner.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce