Pep Guardiola sender stikpille til Chelsea: "De kan gøre, hvad de vil"
Manchester City har længe været i søgelyset siden Sheikh Mansours overtagelse i 2008, hvor klubben står stadig over for 115 Premier League-anklager for påståede overtrædelser af de finansielle regler.
Dog mener Pep Guardiola, at hvis City havde brugt lige så mange penge på nye spillere, som Chelsea, så ville de blive kritiseret meget mere end The Blues.
– Jeg kunne ikke sidde her, hvis vi brugte det samme som Chelsea i de sidste to transfervinduer – I ville slå mig ihjel. I ville slå mig ihjel, det er helt sikkert. Vi ville være under lup, som du ikke kan forestille dig det.
– Når folk siger, at det kun er Manchester City og Pep Guardiola, der køber spillere, vidste jeg ikke, at jeg havde en masse penge i lommen til at købe alle de spillere, jeg har.
– De kan gøre, hvad de vil. Jeg kritiserer ikke Chelsea et sekund. Jeg siger, at hvis vi gør det, så er vi døde i hele verden. De kan gøre, hvad de vil. Jeg kan ikke lide, når de kritiserer mig, hvad vi gør, hvad jeg siger. Alle har deres egen forretning, og alle gør, hvad der er bedst for klubben, slutter Pep Guardiola ifølge Sky Sports.
Siden Todd Boehly overtog aktiemajoriteten sidste sommer, så har Chelsea brugt i omegnen af 8,3 milliarder på transfers.
TOPHISTORIER LIGE NU
1. BREAKING: Stjernes skifte kollapset – undersøges for brud på reglerne
2. Amrabat skifter til United – på én betingelse
3. Manchester United-stjerne er på blokken hos Al-Ittihad
4. 610 millioner: Liverpool skal punge op for nyt transfermål
5. Højlund med humor: Her er min jubelscene i Manchester United