Pep Guardiola er bagklog
Transfervinduet er i fuld gang, og du kan følge det døgnet rundt her på PLBOLD.DK. FØLG TRANSFERVINDUET 24/7 HER.
Manchester City med Pep Guardiola i spidsen hænger i bremsen i Premier League og Champions League, hvilket er meget uvant for de forsvarende engelske mestre.
Nu fortæller den spanske City-boss, at de kunne have ageret anderledes inden sæsonen startede. Det gør han til BBC Sport.
The Cityzens indtager en noget skuffende placering i Premier League. Her indtager de sjettepladsen og er langt fra det fine selskab i toppen af rækken, som de plejer at befinde sig i.
LÆS OGSÅ: HERE WE GO: Manchester City køber den næste ‘Marquinhos’
Nu indrømmer Guardiola, at klubben nok skulle have haft flere forstærkninger i sommer – udover Ilkay Gündogan og Savinho.
– I sommer tænkte klubben over det, og her sagde jeg i den forbindelse, at jeg ikke ville have flere nye spillere. Jeg ville afhænge af de spillere, vi havde. Og jeg troede på, vi jeg kunne gøre det igen (vinde Premier League, red.).
– Men efter alle skaderne, wow. Så skulle vi måske have gjort det, forklarer Pep Guardiola ifølge BBC Sport.
LÆS OGSÅ: Aftale indgået: City ekstremt tæt på at hente stjerneangriber
Noget tyder dog på, at City gør alt for at råde bod på situationen i det igangværende transfervindue. Her er de i fuld gang med at hente tre spillere, mens flere af rygtet til Etihad. Blandt de navne, som er tæt på et City-skifte, er Palmeiras’ Vitor Reis, RC Lens’ Abdukodir Khusanov og Frankfurs Omar Marmoush.
Manchester City skal en tur til London i aften for at møde Brentford på Gtech Community Stadium.
Forud for opgøret har Thomas Frank udtalt sig i rosende vendinger om trænerkollegaen fra den blå del af Manchester.














