Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Pellegrini: Jeg har intet valg - Agüero skal starte

21.11.2015 Kl. 10:17
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Sergio Agüero starter inde mod Liverpool. Det bekræfter Manchester Citys manager Manuel Pellegrini. Agüero har misset de seneste syv kampe og har ikke spillet siden fem-måls-dramaet mod Newcastle. Derfor skulle man tro, at der kunne være tvivl om, hvorvidt man skulle starte inde med stjernespilleren. Ifølge Pellegrini, så er han dog efterladt 'uden valg':

– Det er svært. Sergio har ikke spillet længe og han er ikke klar til 90 minutter, eller to-tre kampe på en uge endnu, forklarer Pellegrini til FourFourTwo og uddyber: 

– Det er vigtigt, at han mærker efter, hvor mange minutter han kan spille. Men han skal selvfølgelig starte i den her kamp, eftersom jeg ikke har Bony og fordi Sergio er så vigtig for holdet, siger Pellegrini. 

Forud for aftenens møde med Liverpool på Etihad Stadium er Manchester City nummer et i Premier League – a point med Arsenal på andenpladsen. Arsenal West Bromwich på The Hawthorns klokken 16.00.

Annonce