Pellegrini: Frustrerende Kompany-udvisning
Manchester City-manager Manuel Pellegrini beskriver Kompanys røde kort i kampen mod Hull som en frustrerende en af slagsen, da, der umiddelbart lige inden Kompany begik frisparket, selv blev begået frispark på Kompany, som ikke blev dømt.
Blot ti minutter skulle der gå for at Vincent Kompany modtog et rødt kort for at begå et frispark på Hulls Nikica Jelevic som bagerste mand.
Men hverken Kompany selv eller manager Pellegrini er tilfredse med udvisningen, og ifølge Pellegrini, så begik Jelavic selv frispark på Kompany lige inden udvisningen, men det blev ikke dømt.
– Vincent Kompany var meget frustreret, fordi der tydeligvis blev begået et frispark mod ham først af Nikica Jelavic, udtaler Pellegrini ifølge talkSPORT.
– Jelavic sparkede Kompanys fødder og faldt, og derefter begik han frispark mod Jelavic. Jeg tror ikke på, at han er glad for, at han blev udvist, fortsætter Pellegrini.