Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Pardew: Krul en af de bedste

10.11.2013 Kl. 16:16
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Tim Krul kaldte tidligere i dag sin præstation mod Tottenham for “karrierens højdepunkt,” og nu kalder hollænderens manager, Alan Pardew, ham for en af de bedste målmænd i Premier League.

Krul var den helt store profil i søndagens flotte sejr på White Hart Lane, da han holdt Tottenham fra scoring. I stedet kunne Loic Remy score kampens eneste mål i den anden ende tidligt i kampen.

– Han har haft nogle få gode præstationer for os. Jeg synes, han er den bedste hollandske målmand, det er sikkert. Og han er også en af de bedste i ligaen.

– Han har været ramt af skader, og over de sidste 18 måneder har han aldrig haft en lang periode uden problemer. Men i dag var han tilbage, og han har været brillant for os.

Pardew var desuden imponeret af sin franske angriber, Loic Remy.

– Han scorer mål. Det fik vi at se, for Tottenhams centerforsvar står højt på banen, og det giver plads bag ved dem. Han havde en chance forinden, og han kunne have scoret to mål. Men han håndterede den anden chance flot, og han skabte grobund for at vinde kampen.

Til slut ville Pardew gerne tale om kampen generelt, og det fik han selvfølgelig lov til.

– Jeg synes, at vi, af et udehold at være, var det bedste hold i første halvleg. Anden halvleg var en smule anderledes – de bredte spillet ud og voldte os mange problemer. Vi måtte virkelig forsvare med vores liv som indsats i anden halvleg.

– Vores målmand var fantastisk, vores centerforsvar var fantastisk. De var stjernerne i dag.

Annonce